Strona poświęcona linii kolejowej Jabłonowo Pom.-PrabutyWersja polskaDeutsche seiten
Linia kolejowa Historia linii Stacja Szarnoś Ciekawe miejsca Imprezy na linii Wznowienie ruchu Skontaktuj się z nami
ołożona w km 12,7 linii stacja Szarnoś to przykład typowej stacji na linii znaczenia lokalnego, przygotowanej do wygodnej (jak na początek XX wieku) obsługi pasażerów oraz sprawnego załadunku i wyładunku towarów.
Centrum stacji stanowi podpiwniczony budynek dworcowy z częścią mieszkalną położoną na piętrze. Parter budynku zajmują pomieszczenia związane z prowadzeniem ruchu pociągów.
Znajdują się tu: pomieszczenie zawiadowcy stacji wyposażone w telegraf, pomieszczenie kasy, pomieszczenie poczekalni, schronisko drużyny torowej oraz położony w przybudówce magazyn towarowy i pomieszczenie napełniania lamp naftowych.
Piętro budynku zajmują typowe pomieszczenia mieszkalne: pokoje, kuchnia itd. W piwnicy budynku znajdują się pomieszczenia magazynowe i spiżarnia.
Widok na budunki stacyjne
Wyjazd w kierunku Jabłonowa Pom.
Wyjazd w kierunku Kisielic
Wyjazd do Kisielic Wyjazd do Jabłonowa Dworzec Szarnoś
Stylizowana kasa
Dawna poczekalnia
Wyjście na peron
Okienko kasy biletowej
Pomieszczenie lamp
Napełnianie lamp naftowych Okienko kasy Wyjście na peron Poczekalnia Kasa stylizowana



Położona wśród pól stacja nadal przypomina o niegdysiejszym znaczeniu trasportu kolejowego w życiu niewielkich miejscowości. Budynek i pozostałe urządzenia stacyjne były przygotowane na spełnienie żądań lokalnych klientów: na pasażerów oczekiwała poczekalnia i kasa biletowa. Na osoby z większym bagażem magazyn bagażowy w którym przechowywano go do czasu przyjazdu pociągu. Dla klientów planujących przewóz większej ilości towarów do dyspozycji były: plac ładunkowy z drogą dojazdową, rampy boczna i czołowa, zagrody dla bydła.

W przeszłości stacja posiadała łącznie 4 tory: tor główny z umieszczonym wzdłuż niego ziemnym peronem o długości 100 m, tor dodatkowy zabezpieczony wykolejnicami poprowadzony wzdłuż placu ładunkowego oraz dwa krótkie tory położone przy rampie, umożliwiające czołowy i boczny załadunek wagonów. Budowa rampy miała na celu uproszczenie wymiany towarów transportowanych do i z pobliskiego majątku Mędrzyce i Szarnoś. Rampa ułatwiała zarówno załadunek przedmiotów, jak i transportowanych wówczas masowo żywych zwierząt. Do czasu załadunku do wagonów zwierzęta trzymane były w zbudowanych w pobliżu rampy boksach.

 
Panorama stacji Szarnoś

Panorama wykonana jest w technologii JAVA. Jeśli nie została uruchomiona, zainstaluj oprogramowanie JVM. Wersja podstawowa dostępna jest tutaj.
Do uruchomienia zostanie pobrane 580 KB danych.

 

Stacja Szarnoś dziś nie pełni już swoich pierwotnych funkcji. Jej układ został jednak zachowany (oprócz torów prowadzących do rampy) i nadal świadczy o znaczeniu lokalnych linii kolejowych w przeszłości. Charakter tej stacji jest podobny do wszystkich pozostałych obiektów na linii. Nawet budynki oraz ich układ są typowe i powielone na pozostałych stacjach (zobacz). Zainteresowanych szczegółowymi materiałami, w tym planami stacji, prosimy o kontakt w tej sprawie!

Plan stacji Szarnoś
(całość, 320 KB)



Pobierz także:

Zdjęcie satelitarne okolic Szarnosia z siatką współrzędnych WGS84
Mapa topograficzna okolic Szarnosia z roku 1899
STRONA GŁÓWNA